Mozdulatlanság, némileg csendes szóbeszédes hangulat az emberek között, mert gyorsan terjed az információ, s a lakók összerakják a képet, idő-térben elhelyezik az esti történéseket. Néhány helyen cigaretta füstje száll az ég felé, a megszokottnál erősebb füsttel, vele száll a lélek sóhaja is, a pillanatnyilag felfoghatatlan dolgok kényszerítő érzeteivel. Könnyül a lélek, szaporodnak a szavak, lakótársak találkoznak, s mindenki mondogatni-magyarázni kezdi, mit látott és hallott az események kapcsán. Tragikus konferencia ez, de nincsenek viták, csak száraz tények.
****
"Én éppen levegőt akartam beengedni a szobába"-mondja egy középkorú, vörösesbarna hajú hölgy és hozzátette, mikor kinéztem az ablakon, akkor láttam, hogy a szomszédos lakás erkélyén, ami égett, a kisfiú állt kint és segítségért kiáltott: "Tessék segíteni, én nem akarok megégni!"-mondta sokkot kapott rémületében.
A fiatal szőkés-barna hajú hölgy emígy mondja el a történteket. A szobámban voltam, mikor hangos kiabálásra lettem figyelmes, kinéztem az ablakon, és megláttam a kisfiút, aki kiabálta, hogy: "Segítség, nem akarok meghalni"-mondta a kisfiú könyörgő hangon, de ebben a pillanatban ugrott is az égő lakás erkélyéről, pont az idős hölgyre, a nagymamájára esett rá zuhanás után, és annak teste fogta fel némileg a becsapódás erejét. Megdöbbentő, mert abban a pillanatban, amikor leesett a kisfiú, csak akkor vettem észre, hogy a szomszédhölgy már ott feküdt, lent a földön-fejezte be mondandóját.
Az előtte szóló hölgy kiegészítette azzal, hogy a nagymamának nem volt segélykiáltása, Ő szó nélkül ugrott csendben, mert meghallottam volna, ha segítségért kiabál. Voltak amúgy is bajok vele, biztosan öngyilkossági szándékkal gyújtotta fel a lakást, de nem akart megégni, így hát ugrott. Nem gondolt a gyerekekre, akik rá voltak bízva, hogy vigyázzon rájuk, azokat is veszélybe sodorta- hozzátette, ha öngyilkos akart lenni, miért akkor csinálta, amikor a gyerekek is ott voltak nála. Biztosan bekattant, s egy hirtelen elmezavar okozta nála mindezt. Oda egy élet munkája -fejezte be gondolatát.
****
![]() |
Csak egy kicsi pontja a világnak, de nagy szó az ember életében: Otthon" |
A fiatal ember a későbbiekben elmondja még a szomszédainak, hogy ő felment megnézni a tűz eloltása után a lakásokat, mint mondja többször egymás után, minden porig égett. Azt is elmondja, hogy bement az alsóbb szinten levő lakásokba, ahol minden elázott, bokáig ér a szobákban a víz, s kicsit ezt úgy mondja el, mint egy csúcsélménynek számító, eddig még számára életében soha nem látott, hihetetlen tényélményt, miképpen a lakásokban a parketta felett víz van, abban kell járni, mint egy sekély tóban, melyen a tűzoltók fejlámpái, s az utcai világító testek fénye tükröződik, de benne van az élmény mondandója mellett szavaiban az is, soha nem szeretne többet ilyet látni.
Aztán sorban, mintha csak történések sorozatát írnák le a lakók, lassan, de összeáll a végleges kép. Szándékos gyújtogatás, egy öngyilkosság, egy súlyos és élet-halál közt lévő vendéggyermek, akit a rávaló felügyeletre bíztak meg, és egy kislány, akinek ki tudja még mi lesz a sorsa, mert nem lesz ki vigyázzon rá az anyja hiányában, aki távol van, de a vörösesbarna hajú szomszédasszony két napra befogadja, és hogy utána mi lesz még vele, azt sem tudni, sehová nem tudják végleg befogadni, csak pár napra.
****
![]() |
A másnap hozza el a megvilágosodást, másnak a sötétséget. |
****
A későbbiekben aztán elhangzott a vörösesbarna hajú hölgy szájából egy mondat, ami a riportíró számára sem hozott újdonságot, hiszen a szemével látta, hogy a környéken megszaporodott az ideiglenesen ott tartózkodó cigányság létszáma, csak nem a közelben található Guszev-lakótelepnek köszönhetően, valami másnak, hiszen az uralkodó szélirány, kódolt füstjét sem vitte arrafelé ama hírnek, hogy tűzeset van, a lángok meg nem is látszódhattak arrafelé. Végülis a mondat így hangzott."láttátok mennyi cigány gyűlt össze a környéken, honnan kerültek ezek ide ma, ennyit még nem láttam soha ezen a környéken." Bevallom én sem, de nem a hova tartozásukkal van baj, ugyanazon honfitársaink, mint mi, hanem a feka-orkokkal, a rabló kezű dizájn korvaldokkal, akik betörni-lopni jöttek ide. Végül-is betörni nem kell, betörték a tűzoltók a zárt ajtókat, ahol nem nyíltak ki és meg, mert például nem volt otthon senki sem. Ha oknyomozó szeretnék lenni, mint riporter, akkor tárva nyitva a Kánaán, csak be kell lépni oda, szó sem kérdez rá ki vagy, nem hogy ráköszönne valaki, hová pajtikám, hogy rohadjon le a keze az orknak. Adott a szitu a feka-romának, amelyik ajtó be van törve, oda nem érkezhet meg váratlanul senki, mivel nem is volt otthon, miképpen éppen most ért haza, s a tengeri malacát szeretné megmenteni. Magyar ember tudja, szabályok vannak, a mentésnek folyamat, veszélyhelyzet, nem szabad zavarnia a történéseket, nem kísérel meg felmenni a lakásába, tudja akadályozná a mentéseket, illetve ő maga is megsérülhet, így hát békében várakozna lent az utcán, mint a többi lakó, sőt közéjük vegyülve. Igen a tűzoltók által, s egyébként nyitva hagyott lakásokhoz engedély nélkül, nem megy fel senki sem, nem is zavarkodnának ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel, s az orknak az idő, mint a tenger, a fosztogatásra, s a figyelem amúgy-sem rájuk összpontosul, csak ügyesen, patkány módjára beslisszanni, bocsánat surranni a lakásba. Cigány betegség=orkidő, orkán módjára lehet "takarítani". Tudják a rohadékok a mentési akciók fázisait, folyamatait, miképpen az első, az ember élet, aztán a vagyon, na ezt kezeli válla felett elnézően problémának, az feka-ork. Ha ti így működtök, akkor én úgy fordítom le a helyzetet, bemehetek a törvények-intézkedések által nyitva hagyott kiskapukon.Ha lebukik, talán nem is igazoltatják, mert odalöki nemes egyszerűséggel itt lakik, csak véletlenül feljött valamiért, a személyes dolgait viszi le, mert azok nélkül élni sem tud. Talán karácsonyfaként teleaggatva, még meg is kérik, hogy gyorsan hagyja el az épületet, mert akadályozza a mentési feladatokat. Persze ennek a kis oknyomozásnak kétféle oldala lehet, hogy be tud e jutni a roma, vagy sem. Igen, vagy nem, a törvény, vagy a bűn érvényesül. Jelen esetben köztes az út, mert mindkettő ott volt, s a feka-korvald keze már bent járt a földszinti erkélyen, úgy szólt rájuk a vörösesbarna hajú hölgy, "mit csináltok ti itt? Menjetek csak el innen!"-hozzáteszem még, kulturált is volt.
****
Úgy éjfél körül a katasztrófa védelem, s a rendőrség részvételével, egybe hívják a részben csoportokra szakadt lakótársakat, megbeszélésre hívják őket össze a lépcsőházuk bejárata elé. Mint később kiderült, egyesével kísérték fel őket a lakásaikba a tűz eloltása után, mikoris már biztonságosan felmehettek, s személyes tárgyaikat vehették magukhoz. Főleg a fenti szintek lakói jöttek vissza keserű szájízzel, mert mindenük elázott, bokáig ért a víz a lakásukban. Milyen cseppnyi értéket képvisel egy orvosi beutaló, vagy papírok, de amikor megsemmisülnek a tűz, s a víz által, mégis milyen nagy értékké válnak, vagy az elengedhetetlen és rendszeresen szedett gyógyszerek.
Mivel a lépcsőházban sem villanyáram, se gáz, sőt elzárták a vízcsapokat is a szakemberek, és mindent összevetve az épület ideiglenesen lakhatatlanná vált, a városüzemeltetés szakembere, kijelölt szálláshelyeket biztosít azon lakók számára, akiket nem tudnak befogadni pár éjszakára családtagjaik, ismerőseik. Lassan lecsillapodnak a kedélyek, sokakért autóval eljönnek hozzátartozóik, s elviszik őket otthonaikba, a tömeg is feloszlóban van, csak néhányan maradnak, akik még dolgoznak, szorgoskodnak az ügyön. A vízzel teli tűzoltótömlők lassan, de lapossá válnak, feltekerve visszakerülnek a helyükre, a tűzoltó kocsi aggregátorának leállításával, visszaveszi a hétköznapi nyugalmat, az utcára jellemző zajok, a környékre jellemző csend.